Keraminė juvelyrika

Porceliano papuošalo kūrimas neretai prasideda nuo pokalbio. Be galo svarbu išgirsti tą tikrą, autentišką žmogaus istoriją, kurią jis nori įprasminti. Nes tik tuomet papuošalas gali tapti tuo unikaliu istorijos pasakotoju.

Juk mėgaujantis vakaru paplūdimyje rastas akmenukas su skyle, pakabinus jį ant grandinėlės, gali tapti nuostabiu prisiminimus žadinančiu aksesuaru. Tačiau, kad papuošalas virstų meno kūriniu, reikia kur kas daugiau. Čia labai svarbi medžiagos ir idėjos sintezė, kurioje sukuriama kažkas savito, išjausto mintimis ir rankomis.

 Kuo ypatinga autorinė juvelyrika arba porceliano papuošalai?

Tai miniatiūrinė plastika. Gamybos procese nenaudojamos modeliavimo formos, papuošalai kuriami išskirtinai rankomis, todėl kiekvienas jų yra savitas ir toks vienintelis. Papuošalai atlieka ne tik puošybinį, bet ir socialinį vaidmenį kuriant identitetą, dėl to žmonės jiems suteikia stiprią simbolinę prasmę.

Pirminė rankų darbo porceliano papuošalų paskirtis – (at)pažinimo, vidinio „aš“ identifikavimas. Autorinė juvelyrika – tai atributas, kuris nešiojamas kaip asmens autentiškumo ženklas. Todėl papuošalai kuriami nepataikaujant tiesioginei jų paskirčiai, bet gilinamasi į kūrinio formos, faktūros, spalvos ir žmogaus kūno sintezę. Vėliau labai svarbiu momentu tampa suvokimas, kokią prasmę ir reikšmę įkūnija jo įsigijimo ar pasirinkimo momentas. Todėl autorinę juvelyriką reikėtų vertinti ne kaip vien praktiniam naudojimui sukurtą objektą, bet kaip meno kūrinį, akcentuojant idėjinę jo vertę.

Autorinė juvelyrika – tai viena įdomiausių, pasižyminti itin aukštu „netikėtumo“ rodikliu, taikomosios dekoratyvinės dailės šaka, glaudžiai susijusi su vertybiniu bei estetiniu žmogaus (tiek kuriančio, tiek vertinančio) požiūriu į jį supančią aplinką bei joje vykstančius reiškinius.

Kiekviena veiklos rūšis vertinama pagal tai, kokius socialinius ar individualius žmogaus poreikius ji tenkina, ir kokias funkcijas atlieka. Rankų darbo porceliano papuošalų kūrimas – tai savitas žaidimas specifinėmis plastinės išraiškos priemonėmis: spalva, faktūra, medžiagiškumu, linijomis, siekiant sukurti išskirtinai savitą ir unikalų dirbinį.

Netradicinių medžiagų naudojimas šiuolaikinėje juvelyrikoje jau tapo natūraliu, savaime suprantamu reiškiniu. Kūrinio vertės matu tampa idėjos originalumas ir objekto siunčiamos žinutės įtaigumas. Ir tai tik įrodo, kad juvelyrika yra „nešiojamasis“ menas, kur idėja yra svarbesnė už kūrinio medžiagiškumą. 

Kiekviena medžiaga mums kelia vienokias ar kitokias asociacijas, o mano kaip kūrėjos tikslas – atrasti pačias netikėčiausias medžiagos ir kūrinio idėjos išraiškos formas.

Taip žiedai, apyrankės, kaklo ir kiti porceliano papuošalai, nešiojami ant pirštų ar kitų kūno dalių, tampa kūną puošiančiomis „mini skulptūromis“. Žaismas keraminėmis mini skulptūromis moko mus sąmoningiau žvelgti į savo kūną ir su juo komunikuoti. Dėvimas meno kūrinys turi stiprų emocinį poveikį. Todėl vien išgirsti, ką sako žmogus, neužtenka, reikia įsijausti į kiekvieną ištartą žodį ir suvokti jam teikiamą reikšmę.

Rankų darbo papuošalai moterims

Tai nešiojamoji miniskulptūra. Porceliano papuošalai dėvimi ant kaklo, kaip ir natūralūs akmenys, prigludę prie kūno sušyla, todėl juos itin malonu liesti.

Kiekvienas kūrinys „atgyja“, užsipildo turiniu tik tuomet, kai jis yra nešiojamas. Tuomet papuošalo nešiotojas tampa kūrinio dalimi, o kūrinys tampa įtaigiu nešiotojo vertybių, požiūrių, prisiminimų, emocijų (ir visą tai galime apibendrinti vienu žodžiu – istorija) reprezentaciniu simboliu.

Įkvėpimo ieškau žmonėse, jų istorijose. Taip kuriamas ryšys tarp kūrinio ir unikalios nešiotojo patirties, prasmingų jo gyvenimo įvykių tampa vientisu. Papuošalams suteikiu dekoratyvumo bei puošybinę funkciją, tačiau neatsiriboju nuo praktinio papuošalo su keraminėmis detalėmis panaudojimo. Ieškau sintezės tarp išraiškingos meno formos ir praktinio jos funkcionalumo.

Medžiagos savybės, tokios kaip: šamoto grubumas, porceliano lengvumas, spalva, išgaunama faktūra ir kt., padeda man sustiprinti perteikiamos idėjos įtaigumą, atspindėti tam tikras žmogaus vertybines nuostatas bei išgyventus įvykius.

Porceliano papuošalų rinkiniai – tai bendrystės sargai. Gali būti šeimos, mylimųjų, draugystės ryšių postulatai – viso to, kas mums yra neįkainojamai brangu.

Rankų darbo auskarai 

Minimalistiniai, netikėtu architektūriškumu bei švelnia elegancija dvelkiantys autoriniai dirbiniai. Unikalūs ir išskirtiniai rankų darbo auskarai leidžia kurti, o ne imituoti savo individualumą.

Mes kiekvieną dieną, pasitelkdami įvairiausius aksesuarus lyg kalbą, pranešame pasauliui apie savo jausmus, nuotaiką ar išgyvenimus.

Nuolatinis poreikis keistis ir gebėjimas imituoti – bene svarbiausi prigimtiniai žmogaus instinktai. Todėl tiek prisitaikymas, tiek kaita yra tiesiogiai susiję ir neišvengiami žmogaus gyvenimo palydovai. Rankų darbo auskarai – tai detalės, kuriomis juvelyrišku tikslumu apibūdiname save, siekiame parodyti savo vidinį pasaulį, jo kaitą. O kartais net įrodyti sau savo autentiškumą.

Žiedai su porcelianinėmis miniatiūromis – žiedu gali būti tiesiog sulenkta sidabro viela. Tačiau, kad jis prilygtų meno kūriniui, reikia gerokai daugiau pastangų. Pasirinkta medžiaga, jos faktūra, spalva padiktuoja formą – tai padeda atspindėti žmogui svarbią istoriją ir ją lydintį jausmą. Tuomet papuošalas tampa išties autentišku kūriniu.

Ar galima čia kalbėti apie tendencijas ar madą? Tikriausia taip, bet man tai nėra labai svarbu. Svarbiausia čia – žmogus, energiniai mainai ir noras visa tai ištransliuoti per papuošalą.

Rankų darbo apyrankės

Apyrankės skirtos išskirtinėms progoms ar siekiant praskaidrinti kasdienybę tiek moterims, tiek ir vyrams. Unikalūs juvelyriniai dirbiniai su porcelianinėmis miniatiūromis tampa saviraišką ženklinančiais atributais. Padeda išlaikyti balansą tarp kasdienybę užvaldančio suvienodėjimo ir asmenybės unikalumo.

Autoriniai juvelyriniai dirbiniai vyrams

Šiek tiek paslėptos po švarku, tačiau akies krašteliu matomos marškinių rankogalių sąsagos, turinčios kažką tikrai ypatingo. Šie porceliano papuošalai vyrams yra vos pastebimi, tačiau tai, iš kokių ingredientų susideda vyriškumas, nebūtinai turi būti akivaizdu. Šie kūriniai dažniausiai yra kuriami individualiai. Tuomet iš beasmenio objekto jie tampa reikšmingu individualumo elementu arba vyriškumo konstanta (kuri, beje, puikiai tinka ir moterims). Ir visgi autoriniai papuošalai iš porceliano, skirti vyrams, reprezentuojami kaip mažoji skulptūra, kuri įkurdinta ant kūno transformuojasi ir įgauna daug daugiau prasmių nei yra įmanoma numanyti ir juo labiau nusakyti.

Rinkdamiesi papuošalą klausykime savo vidaus arba leiskime kūriniui kalbėti pačiam už save!

Rankų darbo porceliano papuošalai gali būti ideali dovana sau, artimam žmogui ar bičiuliui. Papuošalų pirmapradė paskirtis – puošti kasdienybę, todėl nelaukime tam tinkamų progų, bet mėgaukimės jais kasdien, grožėkimės kiekvieną akimirką. Būkime laimingi ir dosniai dalinkimės laime su kitais.